poniedziałek , maj 13 2024
Home / Porady / Przygotowanie auta do wyjazdu wakacyjnego – co warto ze sobą zabrać

Przygotowanie auta do wyjazdu wakacyjnego – co warto ze sobą zabrać

Dzisiaj będziemy zgłębiać temat tego co warto ze sobą zabrać na wyjazd wakacyjny.

Nie będziemy tu oczywiście rozprawiać o garderobie, butach bądź ekwipunku alpinistycznym lub nadmorskim, ale o tym w co nasz pojazd powinien być wyposażony abyśmy mogli bezproblemowo podróżować po kraju i za granicami. Pierwsza i podstawowa rzecz jest taka, czego się z auta należy pozbyć.

Poniższe zdjęcie powinno Was wystarczająco zniechęcić do podróżowania z niepotrzebnymi rzeczami i zasugerować najpierw posprzątanie samochodu. Dlatego też z samochodu pozbywamy się niepotrzebnych płyt, prasy bądź rzeczy związanych z pracą zawodową oraz wszelkiego rodzaju śmieci, które w każdym samochodzie są tyle że w różnym stopniu zabrudzając wnętrze.

Przygotowanie auta do wyjazdu wakacyjnego

Gdy już pozbyliśmy się całkowicie zbędnych przedmiotów należy teraz skompletować WES – czyli Wakacyjny Ekwipunek Samochodowy. Są użytkownicy którzy takowy ekwipunek potrafią przez cały rok przechowywać w odrębnej skrzyneczce w garażu, bądź wożą go cały rok w bagażniku licząc że może się kiedyś przyda. Czy warto, czy nie warto wozić balast to zostawiam już Waszej ocenie, natomiast rzeczy o których napiszemy teraz, powinny być w aucie zawsze.

Przygotowanie auta do wyjazdu wakacyjnego

  1. Po pierwsze apteczka tzw Europejska czyli posiadająca Din i atest, gdyż jest ona wyposażona w minimum a nie maksimum akcesoriów medycznych. Apteczką zawierającym bandaż i plaster oraz instrukcje z numerem 112 w plastikowym opakowaniu mówimy stanowcze NIE! Chyba że je doposażycie wg zdrowego rozsądku – tyle że będzie wtedy problem domknąć takie plastikowe małe pudełeczko.

Apteczka na wyjeździe wakacyjnym przydaje się częściej już poza autem niż w samej podróży więc sprawdzamy dokładnie co w niej jest a czego życie nam podpowiada że musimy dokupić.

  1. Drugi z elementów obowiązkowych wg mnie na pokładzie to młoteczek z nożykiem do cięcia pasów. Najlepiej jak go zlokalizujemy w tym samym schowku co apteczkę albo nawet dokleimy go taśmą do niej. Młotek z nożykiem do pasów nam na pewno nie pomoże na drodze, ale może uratować za to komuś innemu życie.

  1. Gaśnica i trójkąt – pomimo że obowiązkowe wyposażenie w samochodzie, to niestety gaśnica zwykle pamięta czasy salonu dealerskiego sprzed kilku lub kilkunastu lat albo gdzieś jest stłamszona pomiędzy kołem zapasowym a dywanikiem tak głęboko, że tylko diagnosta podczas przeglądu rejestracyjnego jest w stanie ją odnaleźć. Dodatkowo wszyscy co użyli choć raz w życiu gaśnicy proszkowej 1kg dobrze wiedzą, że 1 gaśnica pożaru nie zgasi tak jak jeden motyl wiosny nie przynosi , no a do tego zanim się naciśnie do końca spust takiej gaśnicy to już przestaje lecieć z niej środek gaśniczy, no ale w ilości użytkowników na drodze jest przecież siła – a nie w jednostce .

Trójkąt na szczęście nie przeterminowuje się, ale gdzie jest? jest gdzieś lecz nie wiadomo gdzie. Reasumując, znajdujemy więc trójkąt, kupujemy nową gaśnicę za kilkanaście złotych albo legalizujemy starą u strażaków za 6 zł i umiejscawiamy w miarę łatwo zlokalizowanym miejscu.

Przygotowanie auta do wyjazdu wakacyjnego

  1. Kamizelki odblaskowe – obowiązkowe w wielu krajach UE a do tego jest to Wasze bezpieczeństwo w razie kłopotów. 5 miejsc w aucie, to sugeruję 5 kamizelek i po problemie. Jeśli musicie kupić kamizelki to pamiętajcie o cenie – że kawałek takiej standardowej szmatki nie jest warty 30zł… tylko 5-7 zł za sztukę. Jakość produktów dostępnych na rynku jest praktycznie identyczna ( poza dwoma producentami oferującymi rzeczywiście kamizelki serii High end w cenie kilkunastu złotych – jest to jednak wybór dla koneserów ).

  2. Klucz do kół, podnośnik oraz koło zapasowe albo dojazdowe – to są podstawowe elementy w które kiedyś były wyposażane seryjnie wszystkie auta. Od pewnego czasu jest trend pianki do łatania opon i dobrego assistance przy tej okazji aby holownik mógł nas holować do wulkanizatora albo ASO – jaki dokonacie wybór taki dokonacie, czy wolicie assistance i piankę, czy dojazdówkę którą można wsadzić pod wakacyjne walizki i będzie po prostu szybciej w razie przedziurawienia opony bądź uszkodzenia koła ( uszkodzenia koła pojawiają się na naszych drogach diametralnie częściej ze względu na ich stan niż przedziurawienie bieżnika… ).

  3. Pompka elektryczna – jeśli wybieracie zestaw wożenia koła zapasowego bądź dojazdówki to kompresor jest bardzo przydatny, gdyż oprócz standardowego wykorzystania może Was wspomóc przy pompowaniu wszelkich materacy , kół do pływania czy innych wynalazków gumowo pływających. Ważne natomiast jest sprawdzenie go przed wyjazdem, gdyż niestety jest na rynku wiele kompresorów które mają problem napompować koło od roweru nie mówiąc już o samochodowym czy materacu.

  4. Kable rozruchowe – wbrew pozorom przydatne na wakacjach . Dzięki moim kablom wiele aut odpaliło na wakacyjnych parkingach, gdyż szczególnie mali użytkownicy tylnych siedzeń zapominają zgasić sobie zapaloną lampkę wewnętrzną dzięki czemu po 3 dniach stania pojazd już nie odpala… Problem z odpalaniem po dłuższych postojach ok. 7-10 dni może pojawić się również w samochodach poflotowych z niezdemontowanym GPS bądź wyposażonymi właśnie w te urządzenia oraz przeładowanych elektroniką pokładową. Ważne by kable miały prąd rozruchowy min 400 A dla aut benzynowych i 600 A dla diesli, inaczej szkoda je wsadzać do bagażnika i tracić na nie miejsce.

  5. Rękawiczki i mokre chusteczki – to bardzo przydatne zestawienie dzięki któremu w razie czego nie będziecie wyglądać jak mechanik na wakacjach tylko nadal jak turysta.

  6. Standardowa papierowa mapa – przydatna gdy przez przypadek wypadnie nam z ręki telefon z nawigacją i będzie już nie do użytku, bądź gdy będziemy chcieli zweryfikować czy na pewno nie nadrabiamy dzięki nawigacji 100km trasy, gdyż zdarza się to niestety czasami.

  7. Zestaw żarówek zapasowych – jest wymagany w niektórych krajach UE i nie tylko, dlatego też warto od razu uzupełnić taki zestaw zapasowych żarówek i warto dodać, że w takim zestawie powinny znajdować się wszystkie żarówki występujące w oświetleniu zewnętrznym samochodu!

  8. Upoważnienie do wyjazdu i korzystania z samochodu – jeśli jeździcie autem służbowym również na wakacje, albo Wasz samochód jest sfinansowany przez Bank, Leasing albo jest w wynajmie długoterminowym bądź krótkoterminowym to konieczne do wyjazdów zagranicznych jest upoważnienie do korzystania z pojazdu. Upoważnienie takie wystawi Wam właściciel pojazdu, ważna jest ciągłość upoważnień czyli. Leasing X na Firmę Y, Firma Y na Użytkownika ( kierującego ) Z . Leasingodawcy wymagają tez dodatkowego ubezpieczenia assistance oraz rozszerzenia AC ale to już musicie ustalić ze swoim zarządcą floty.

  9. Dobry humor – konieczny na urlopie, więc zabieracie obowiązkowo.

Jeśli używacie CB Radia, to pamiętajcie również, iż w wielu krajach używanie albo przewożenie takiego sprzętu gotowego do użycia jest karalne, na szczęście w Polsce możemy go używać na razie przynajmniej bezkarnie.

Życząc udanego wyjazdu , zapraszam do zapoznania się z tematem :

Przygotowanie auta do wyjazdu wakacyjnego – przygotowanie techniczne.

który to temat znajduje się również w naszych poradach.

(PŁaz)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *